Analiza moczu – co może wpłynąć na nieprawidłowy wynik tego badania?

analiza-moczu-min

Regularne wykonywanie badań profilaktycznych ma ogromne znaczenie – nie tylko w przypadku osób, które są zagrożone występowaniem niektórych chorób. Wśród tych, które powinniśmy wykonać co najmniej raz w roku, niezależnie od naszego stanu zdrowia, wymienić można między innymi badania krwi oraz analizę moczu. Niestety wiele osób, które poddają się temu badaniu, otrzymuje niemiarodajne wyniki. Wynika to z popełnianych przez pacjenta błędów, które sprawiają, że próbka nie nadaje się do analizy. Jakie są to błędy? Jak je wyeliminować? Podpowiadamy.

Próbka pobrana w nieodpowiedni sposób

Najczęstszą przyczyną problemów z wynikiem analizy moczu jest nieumiejętne pobieranie próbki przez pacjenta. Należy choćby pamiętać, że próbki pobrane z moczu wydalanego w środku dnia sprawiają, że wynik jest niemiarodajny. Podobnie wygląda to w przypadku, gdy pobieramy próbkę bez wcześniejszego zadbania o higienę lub gdy pobierane są one po zastosowaniu perfumowanych kosmetyków. Pamiętać należy również o tym, że próbka powinna pochodzić ze środkowego strumienia moczu – nie pobierajmy jej od razu po tym, gdy zaczniemy go oddawać.

Złe przechowywanie próbki

Kolejnym błędem, który może sprawić, że analiza moczu nie da nam prawidłowych i dokładnych wyników, jest to, w jaki sposób pobieramy i przechowujemy próbki. Wciąż niestety zdarzają się sytuacje, w których pacjent pobiera próbkę do słoika po wyrobach spożywczych, który na dodatek nie jest zdezynfekowany w odpowiedni sposób. Warto więc zapamiętać, że próbki moczu pobieramy wyłącznie do jałowych, szczelnie zamykanych pojemniczków, które możemy otrzymać od laboratorium, dostać w przychodni lub nabyć w każdej aptece.

Warto również wspomnieć o tym, ze próbki powinny zostać dostarczone do laboratorium jak najszybciej, a w sytuacji, w której nie jest to możliwe, powinny być przechowywane w niskiej temperaturze nie dłużej niż kilka godzin.

Przyjmowane leki, używki, wysiłek fizyczny

Czasem zdarza się, że mimo tego, iż pobierzemy próbkę w odpowiedni sposób, analiza moczu może wykazać problemy zdrowotne lub zaburzenia, które tak naprawdę nie mają miejsca. Z czego wynikać mogą takie błędne wyniki? Z naszych nawyków.

Jeśli zależy nam na tym, by analiza moczu była rzetelna i miarodajna, musimy pamiętać, żeby już na co najmniej dwa dni przed badaniem zrezygnować z picia alkoholu oraz innych używek. W miarę możliwości nie należy przyjmować również żadnych leków. Oczywiście, jeśli kontynuujemy leczenie, nie powinniśmy go przerywać, ale w takim przypadku trzeba poinformować o tym, jakie specyfiki przyjmujemy.

Warto również wspomnieć o tym, że na wynik badania moczu może wpływać nadmierny wysiłek fizyczny dzień lub dwa przed badaniem. Jeśli więc chcemy przeprowadzić analizę moczu, lepiej zrezygnować z wysiłkowego treningu.

Analiza moczu to jedno z tych badań, które może powiedzieć nam naprawdę wiele o stanie naszego organizmu oraz funkcjonowaniu poszczególnych układów narządów. Aby jednak było to możliwe, kluczowe jest odpowiednie pobranie oraz przechowywanie próbki. Dlatego też pamiętajmy o tym, by robić to rano do sterylnego, specjalnie przeznaczonego do tego celu pojemnika, zaś próbka powinna trafić do laboratorium w przeciągu kilku godzin. Tylko wtedy uda nam się uzyskać miarodajny wynik, który rzeczywiście powie coś o naszym stanie zdrowia.

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may also like these