Choroby po usunięciu macicy – porady

choroby po usunięciu macicy

Histerektomia, tzn. usunięcie macicy, jest jednym z częściej wykonywanych zabiegów, jeśli chodzi o operacje ginekologiczne. Choć niekomfortowa dla pacjentki, ma ona na celu uratowanie jej życia i/lub poprawienie jej jakości życia. Należy jednak mieć na uwadze, że przeprowadzenie histerektomii to również ryzyko wystąpienia powikłań – niestety, trzeba liczyć się z tym, że choroby po usunięciu macicy mogą obniżyć komfort codziennego życia.

Operacja usunięcia macicy – kiedy się ją przeprowadza?

Histerektomia jest przeprowadzana w przypadku wystąpienia takich zagrażających życiu chorób jak na przykład:

  • choroba nowotworowa szyjki macicy, jajnika czy jajowodu,
  • mięśniaki,
  • endometrioza,
  • zaburzenia statyki narządu rodnego.

Nierzadko okazuje się, że histerektomia jest w takich sytuacjach jedyną skuteczną metodą leczenia. Niemniej jednak trzeba mieć na uwadze, że zabieg ten niesie ze sobą wiele potencjalnych konsekwencji zdrowotnych, które raczej nie spowodują zagrożenia życia, ale mogą poważnie utrudnić codzienne funkcjonowanie.

Co po histerektomii? Choroby po usunięciu macicy

Nawet po udanej histerektomii Panie mogą doświadczać pewnych problemów zdrowotnych. Zazwyczaj są one ściśle związane z obniżeniem miednicy. Do częściej występujących w takiej sytuacji zaburzeń należą:

  • utrudnione oddawanie moczu (zwiększona częstotliwość oddawania moczu lub nietrzymanie go),
  • regularnie nawracające infekcje dróg moczowych,
  • zmniejszenie doznań seksualnych oraz uciążliwy ból podczas stosunku – problemy te mogą wynikać z braku odpowiedniego nawilżenia pochwy.

Last but not least, nie wolno zapominać o wymiarze emocjonalnym/osobowościowym. Ponieważ macica uchodzi za jeden z symboli kobiecości, przeprowadzenie histerektomii może doprowadzić do pogorszenia kondycji psychicznej lub nawet depresji.

Histerektomia – przed i po. Konsultacje z lekarzem są kluczowe. Ginekolog Wrocław

Jak widać, zabieg usunięcia macicy – choć z założenia korzystny dla kobiecego organizmu – może jednak wiązać się z pewnymi powikłaniami. To właśnie dlatego tak ważne jest, by pacjentki, które przeszły już przez histerektomię bądź dopiero zostaną jej poddane, zostały odpowiednio przygotowane do tego zabiegu.

W uświadomieniu, jakie są potencjalne skutki uboczne, może pomóc im lekarz. Aby znaleźć medyka, który udzieli Ci niezbędnej pomocy podczas konsultacji, możesz wpisać w wyszukiwarce internetowej np. „ginekolog Wrocław„; dzięki temu znajdziesz wyniki, które mogą Cię zainteresować.

W ramach takiej pomocy może zostać zalecona regularna aktywność fizyczna, a także dieta, jakiej należy przestrzegać. Konieczne jest wówczas również unikanie wyrobów tytoniowych. 

Literatura:

  1. Stadnicka Grażyna, Iwanowicz-Palus Grażyna, Mazurek Anna, Pięta Beata, Poczucie satysfakcji z życia u pacjentek po histerektomii, Ginekol Pol. 2012, 83, 347-352.
  2. Histerektomia waginalna powinna być metodą z wyboru, wywiad (M. Stelmach, R. Stojko), Kurier Medyczny, 01/2020.

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may also like these