Czym są tzw. „choroby zawodowe” i jak sobie z nimi radzić?

Wielu pracowników przez bardzo długi czas nie zdaje sobie sprawy z powagi niektórych elementów swojej pracy. Niektórzy wciąż nie wiedzą, że istnieje coś takiego jak choroba zawodowa. Bierze się to ze słabej edukacji w dziedzinie BHP. Fuszerki, jakich dopuszczają się szkoleniowcy bezpieczeństwa i higieny pracy, to tylko połowiczna przyczyna takiego stanu rzeczy. Odpowiedzialnymi za druga tego połowę są przecież pracownicy, którzy nie interesują się sprawami własnej pracy.

Choroba zawodowa to, jak sama nazwa wskazuje, schorzenia zdrowotne powstałe na skutek czynników szkodliwych dla zdrowia obecnych w naszym środowisku pracy

Jej przyczynami może być praktycznie wszystko, co niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie – nawet sposób wykonywania przez nas pracy. Takie czynniki nazywa się „narażeniem zawodowym” i kataloguje.

O chorobach zawodowych można mówić w kontekście praktycznie każdego rodzaju pracy

Od budowlanki, poprzez sprzedawanie w cukierni, aż po pracę biurową. W każdym z tych środowisk bowiem występują czynniki, które mogą negatywnie wpływać na stan naszego zdrowia – np. ciągły hałas, nieodpowiednie naświetlenie, obecne w powietrzu pyły. Warto przed podjęciem jakiejkolwiek pracy zapoznać się z wykazem chorób zawodowych, które stanowią zagrożenie na interesującym nas stanowisku.

Chorobę zawodową można stwierdzić podczas wykonywania danej pracy jak i również po zakończeniu jej

Nawet na kilka miesięcy czy lat! Dlatego właśnie warto prowadzić zeszyt notatek wypadkowych. Taki zeszyt zawierał będzie zbiór notatek służbowych, podpisanych przez naszego szefa, w których zapisywać będziemy urazy, uderzenia czy inne małe uszczerbki zdrowotne, które miały miejsce podczas pracy. Zeszyt taki może być nam bardzo przydatny w momencie, gdy kilka lat później wystąpią u nas jakieś poważne choroby. Wówczas ich przyczyn możemy dopatrywać się w przeszłości. A posiadając notatki służbowe zatwierdzone przez kierownika czy szefa, możemy ubiegać się o ubezpieczenie w ramach wystąpienia choroby zawodowej czy też uszczerbku na zdrowiu, który powstał w tej, a nie innej pracy.

To ważne, aby dbać o swoje interesy. Zdrowie ma się tylko jedno. Musimy pamiętać, że wszyscy, w każdej pracy jesteśmy narażeni na wystąpienie chorób zawodowych. Warto zapoznawać się z aktualnymi wykazami tego typu chorób. Są to listy sporządzane co jakiś czas prze Radę Ministrów.

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may also like these