Jak związać koniec z końcem przy niskich dochodach?

kryzys po covidzie

Kryzys COVID-19 dramatycznie wpłynął na życie wielu ludzi w całej Polsce – i na świecie. Reakcja na pandemię, choć niezbędna do ochrony zdrowia ludzi, niezaprzeczalnie wpłynęła na ich źródła utrzymania, ponieważ zamykane są miejsca pracy, a nawet całe branże. Nawet dla tych, którzy szczęśliwie uniknęli utraty miejsc pracy, zredukowane godziny i płace są powszechne w całej gospodarce. W tym jakże trudnym czasie jest jednak kilka rzeczy, które możesz zrobić aby usprawnić swoje finanse.

1. Śledź swoje wydatki i przychody

Ile zarabiasz? Ile wydajesz? Większość z nas potrafi tylko z grubsza odpowiedzieć na te dwa pytania. Wiemy ile zarabiamy, ale czy wiemy ile dokładnie wydajemy? Zwykle mamy ogólne pojęcie o regularnych wydatkach, ale często nie myślimy o tych innych, sporadycznych. Najpierw zanotuj wszystkie swoje regularne wydatki i rachunki. Przejrzyj wyciąg z konta i zaznacz wszelkie stałe opłaty takie jak czynsz, rachunki telefoniczne, ubezpieczenie, abonamenty lub spłaty rat. Spójrz też na regularne zakupy, takie jak cotygodniowe wydatki w supermarkecie. Zacznij śledzić każdy dokonany zakup — bez względu na to, jak duży on jest. Do tego celu skorzystaj np. z jednej z wielu dostępnych aplikacji na smartfona.

2. Określ priorytety

Które z Twoich wydatków są konieczne? Bez czego możesz się łatwo obejść? A co leży gdzieś pomiędzy? Dzięki notowaniu swoich wpływów i wydatków, powinieneś mieć solidną wiedzę na temat tego, dokąd trafiają Twoje pieniądze każdego miesiąca. Niektóre z tych wydatków będą konieczne – takie jak czynsz, rachunki za media i jedzenie. Jednak Twoim celem jest zidentyfikowanie jak największej liczby wydatków, których możesz uniknąć bądź zredukować. Mowa tutaj m.in. o niepotrzebnych wydatkach w knajpach i restauracjach oraz o przesadnie drogich prezentach. O tym jaki prezent wybrać przeczytasz w artykule https://jakiprezent.pl/blog/post/prezent-na-kredyt-pomysly-na-prezenty-i-ich-sfinansowanie/

3. Złóż wniosek o pomoc lub wsparcie w trudnych sytuacjach

Czy Twoje dochody są po prostu zbyt niskie, aby utrzymać Ciebie i Twoją rodzinę? Istnieje szereg programów wsparcia dostępnych dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej podczas pandemii. Od dodatkowych płatności rządowych po opcje opóźnienia lub odroczenia płatności rachunków. Warto rozważyć te opcje w przypadku trudnej sytuacji finansowej.

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may also like these