Objawy niedoboru potasu

niedobór potasu

Najistotniejszą funkcją potasu okazuje się regulowanie gospodarki wodnej, kontrola ciśnienia tętniczego a także praca nerek.

Deficyt potasu – objawy

Puchną Ci nogi lub ręce, masz nadciśnienie lub niesystematyczne bicie mięśnia sercowego – to mogą być objawy braku potasu. O braku tego pierwiastka wewnątrz organizmu mogą świadczyć także skurcze mięśniowe nóg występujące w trakcie ruchu. W taki sposób ciało sygnalizuje, że wraz z wysiłkiem uciekło z organizmu nazbyt dużo potasu, w związku z czym musimy go uzupełnić. O niedoborze potasu może także świadczyć stres i podenerwowanie.

Ile potasu potrzebujemy na dzień

Dorosła osoba musi dostarczyć organizmowi 2000–3000 mg potasu na dzień.

Kto okazuje się najbardziej narażony na deficyt potasu?

Środki moczopędne wpływają na to, że wraz z moczem wydalamy potas. Jeżeli będziemy używać je w dużych dawkach, może dojść do zaburzeń balansu elektrolitowego wewnątrz organizmu. Analogicznie jest z niektórymi substancjami nasercowymi a także stosowanymi przy nadciśnieniu. Są wśród nich takie, które wypłukują potas z moczem. Wtedy, w trakcie długotrwałego zabiegu, specjalista kontroluje poziom pierwiastka w krwioobiegu a także w przypadku wymogu poleca uzupełnienie jadłospisu produktami bogatymi w potas.

Na niedobór potasu narażeni są również ludzie będący na diecie wyszczuplającej, stosujący środki na przeczyszczenie, cierpiący na rozwolnienie lub wymioty. W kwestii zatrucia, by nie przyczynić się do odwodnienia a także wyrównać utracone elektrolity, musimy sporo pić (najlepiej mineralną wodę niegazowaną, słabą nieco osłodzoną herbatkę, napary z rumianku, mięty, rozcieńczone soki owocowe).

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may also like these